Diameter of the objective of a telescope is 200 cm. What is the resolving power

Diameter Of The Objective Of A Telescope Is 200 Cm Physics Question

Diameter of the objective of a telescope is 200 cm. What is the resolving power of a telescope? Take wavelength of light=5000Å.

Options

(a) 6.56×10⁶
(b) 3.28×10⁵
(c) 1×10⁶
(d) 3.28×10⁶

Correct Answer:

3.28×10⁶

Explanation:

Given, wavelength of light, λ = 5000Å = 5000 × 10⁻¹⁰ = 5 × 10⁻⁷ m

Diameter of telescope, D = 200 cm = 2 m

Resolving power of a telescope = 1 / dθ = D / 1.22λ

where, dθ = limit of resolution, λ = wavelength of light used and D = diameter of aperture of objective

So, Resolving power = 2 / (1.22 × 5 × 10⁻⁷)

= 2 × 10⁷ / 6.1

= 3.278 × 10⁶

= 3.28 × 10⁶

Related Questions:

  1. On adjusting the P-N junction diode in forward bias,
  2. A hollow sphere of radius 0.1m has a charge of 5×10⁻⁸C. The potential
  3. If the temperature of the sun were to increase from T to 2T and its radius from R and 2R
  4. The potential difference that must be applied to stop the fastest photoelectrons
  5. The temperature coefficient of the resistance of a wire is 0.00125 per ⁰C.

Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*