| ⇦ | ⇨ |
Charge density for intrinsic semiconductor will be
Options
(a) 15×10¹⁷ m⁻³
(b) 1.6×10¹⁶m⁻³
(c) 5×10¹³m⁻³
(d) 15×10¹⁴m⁻³
Correct Answer:
1.6×10¹⁶m⁻³
Explanation:
For intrinsic semiconductor, Charge density = 1.6 x 10¹⁶ m⁻³
Related Questions: - There is a ring of radius r having linear charge densityλ and rotating with a uniform
- An ideal heat engine works between temperature T₁=500 K and T₂=375 K.
- Two rigid bodies A and B rotate with rotational kinetic energies Eᴀ and Eʙ
- A current I ampere flows along the inner conductor of a co-axial cable and returns
- Four blocks of same mass connected by cords are pulled by a force F
Topics: Electronic Devices
(124)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- There is a ring of radius r having linear charge densityλ and rotating with a uniform
- An ideal heat engine works between temperature T₁=500 K and T₂=375 K.
- Two rigid bodies A and B rotate with rotational kinetic energies Eᴀ and Eʙ
- A current I ampere flows along the inner conductor of a co-axial cable and returns
- Four blocks of same mass connected by cords are pulled by a force F
Topics: Electronic Devices (124)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply