MENU

Calculate the focal length of a reading glass of a person, if the distance

Calculate The Focal Length Of A Reading Glass Of A Physics Question

Calculate the focal length of a reading glass of a person, if the distance of distinct vision is 75 cm

Options

(a) 75.2 cm
(b) 25.6 cm
(c) 100.4 cm
(d) 37.5 cm

Correct Answer:

37.5 cm

Explanation:

Given: v = -75 cm and u = -25 cm

We know that, lens formula, we have 1/f = (1/v) – (1/u) ⇒ (1/f) = (-175) + (1/25) 1/f

= (1/25) – (1/75) = (3 – 1) / 75 = 2 / 75

Focal length of a glass, f = 75 / 2 = 37.5 cm

Related Questions:

  1. Maximum velocity of the photoelectron emitted by a metal is 1.8×10⁶ ms⁻¹.
  2. Two discs of same material and thickness have radii 0.2 m and 0.6 m.
  3. A glass flask weighing 390 g having internal volume 500 cc just floats
  4. Kepler’s third law states that square of period of revolution (T) of a planet
  5. The energy of the em waves is of the order of 15 keV. To which part of the spectrum

Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*