⇦ | ![]() | ⇨ |
At S.T.P the density of CCl₄ vapours in g/L will be nearest to
Options
(a) 6.87
(b) 3.42
(c) 10.26
(d) 4.57
Correct Answer:
6.87
Explanation:
Molecular Weight of CCl₄ = 35.5 + 12 x 4 = 154
1 mole CCl₄ vapour=154 g
According to Avogadro’s hypothesis we know that the molar volume of a gas at STP is 22.4 litres
= 154/22.4 = 6.87
Related Questions:
- Glycerine is a/an
- When x g of magnesium burnt with oxygen what is left
- In pressure cooker food is made faster because
- Which of the following can produce hydrogen from water
- Which one of the following is antimalarial drug
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply