| ⇦ |
| ⇨ |
At 25⁰C, the dissociation constant of a base, BOH, is 1.0 ˣ 10⁻¹². The concentration of hydroxyl ions in 0.01 M aqueous solution of the base would be
Options
(a) 1.0 ˣ 10⁻⁵ mol L⁻¹
(b) 1.0 ˣ 10⁻⁶ mol L⁻¹
(c) 2.0 ˣ 10⁻⁶ mol L⁻¹
(d) 1.0 ˣ 10⁻⁷ mol L⁻¹
Correct Answer:
1.0 ˣ 10⁻⁷ mol L⁻¹
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - Mg is present in
- Average molar kinetic energy of CO and N₂ at same temperature is
- If α is dissociation constant, then the total number of moles for the reaction
- If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04%
- The unit of equivalent conductivity is
Topics: Equilibrium
(104)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Mg is present in
- Average molar kinetic energy of CO and N₂ at same temperature is
- If α is dissociation constant, then the total number of moles for the reaction
- If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04%
- The unit of equivalent conductivity is
Topics: Equilibrium (104)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply