An electron in the hydrogen atom jumps from excited state n to the ground state

An Electron In The Hydrogen Atom Jumps From Excited State Physics Question

An electron in the hydrogen atom jumps from excited state n to the ground state. The wavelength so emitted illuminates a photosensitive material having work function 2.75 eV. If the stopping potential of the photoelectron is 10 V, the value of n is

Options

(a) 3
(b) 4
(c) 5
(d) 2

Correct Answer:

4

Explanation:

KEₘₐₓ = 10 eV ? = 2.75 eV
Total incident energy
E = ? + KEₘₐₓ = 12.75 eV
Energy is released when electron jumps from the excited state n to the ground state.
E₄ – E₁ = {-0.85 – (-13.6) eV}
= 12.75 eV value of n = 4.

Related Questions:

  1. The speed of electromagnetic waves in vaccum is equal to
  2. When a current of (2.5±0.5) A flows through a wire, it develops a potential difference
  3. Hydrogen atom in ground state is excited by a monochrmatic radiation of λ=975 Å
  4. The circular motion of a particle with constant speed is
  5. If the angular momentum of any rotating body increase by 200 % , then the increase

Topics: Atoms and Nuclei (136)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*