| ⇦ |
| ⇨ |
An electric bulb has a rated power of 50W at 100 V. if it used on an a.c. source 200V, 50 Hz, a choke has to be used in series with it. This choke should have an inductance of
Options
(a) 0.1 mH
(b) 1 mH
(c) 0.1 H
(d) 1.1 H
Correct Answer:
1.1 H
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - When a charged oil drop moves upwards in an electric field,
- The work function for aluminium is 4.125 eV. The cutoff wavelength for photoelectric
- A force of 5 N is acting on an object. Displacement of object is 10 m and the work done
- For a parallel beam of monochromatic light of wavelength λ diffraction is produced
- A circular disc X of radius R is made from an iron plate of thickness t and another disc
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- When a charged oil drop moves upwards in an electric field,
- The work function for aluminium is 4.125 eV. The cutoff wavelength for photoelectric
- A force of 5 N is acting on an object. Displacement of object is 10 m and the work done
- For a parallel beam of monochromatic light of wavelength λ diffraction is produced
- A circular disc X of radius R is made from an iron plate of thickness t and another disc
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

maximum current that can flow =p/v = 50/100 =0.5
R= V²/p= 100*100/50 =200
vrms=Irma * Z
220 = 0.5 √(R²+X²)
X comes out to be 346.14
Now,
X = 2πfL
L = 346.4/(2*3.14*50)
Hope it helps😃