A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed

A Wheel Has Angular Acceleration Of 30 Radsec And An Physics Question

A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed of 2.00 rad/sec. In a time of 2 sec it has rotated through an angle (in radian) of

Options

(a) 10
(b) 2
(c) 4
(d) 6

Correct Answer:

10

Explanation:

Given: Angular acceleration, α = 3 rad/sec², Initial angular velocity ωᵢ = 2 rad/sec, Time t = 2 sec

Using, θ = ωᵢt + (1/2) αt²

.·. θ = 2 x 2 + (1/2) x 3 x 4 = 4 + 6 = 10 radian

Related Questions:

  1. Equal currents are passing through two very long and straight parallel wires
  2. As per Bohr model, the minimum energy (in eV) required to remove an electron
  3. The moment of inertia of a uniform circular disc of radius R and mass M about an axis
  4. A particle of mass m executes simple harmonic motion with amplitude
  5. A body of mass m is orbiting the earth at a radius r from the center of earth

Topics: Motion of system of Particles and Rigid Body (73)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*