A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed of 2.00

A Wheel Has Angular Acceleration Of 30 Radsec And An Physics Question

A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed of 2.00 rad/sec. In a time of 2 sec it has rotated through an angle (in radian) of

Options

(a) 10
(b) 12
(c) 4
(d) 6

Correct Answer:

10

Explanation:

Since, θ = ?¬ツタt + 1/2 αt²
Where, α is angular acceleration, ?¬ツタ is the initial angular speed. t = 2s
θ = 2 x 2 + 1/2 x 3(2)² = 4 + 6 = 10 rad

Related Questions:

  1. A point charge q is situated at a distance r on axis from one end of a thin
  2. When the energy of the incident radiation is increased by 20%,
  3. Water flows through a pipe. The area of cross-section at one place A₁=10 cm²,
  4. Newton postulated his corpuscular theory on the basis of
  5. A p-n photodiode is fabricated from a semiconductor with a band gap of 2.5 eV.

Topics: Motion of system of Particles and Rigid Body (73)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*