A wave in a string has an amplitude of 2cm. The wave travels in the positive direction

A Wave In A String Has An Amplitude Of 2cm Physics Question

A wave in a string has an amplitude of 2cm. The wave travels in the positive direction of x- axis with a speed of 128 m/s and it is noted that 5 complete waves fit in 4 m length of the string. The equation describing the wave is

Options

(a) y = (0.02) m sin (15.7x – 2010t)
(b) y = (0.02) m sin (15.7x + 2010t)
(c) y = (0.02) m sin (7.85x – 1005t)
(d) y = (0.02) m sin (7.85x + 1005t)

Correct Answer:

y = (0.02) m sin (7.85x – 1005t)

Explanation:

A = 2 cm, ? / k = 128 ms, 5λ = 4, λ = 4/5 m.
y = A sin ( kx – ?t),
k = 2π / λ = 2π x 5 / 4 = 31.4 / 4 = 7.85
y = 0.02m sin (7.857 – 1005 t)
? = 128 x 7.85 = 1005

Related Questions:

  1. A ray of light is incident at an angle of incidence i, on one face of a prism
  2. If the feedback voltage is increased in a negative feedback amplifier, then
  3. For a transformer, the turns ratio is 3 and its efficiency is 0.75. The current flowing
  4. 1 Wb/m² equal to
  5. Two charges placed in air repel each other by a force of 10⁻⁴ N. When oil is

Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*