| ⇦ |
| ⇨ |
A transistor is operated in common-emitter configuration at Vᵥ = 2 V such that a change in the base current from 100 µA to 200 µA produces a change in the collector current from 5 mA to 10 mA. The current gain is
Options
(a) 100
(b) 150
(c) 50
(d) 75
Correct Answer:
50
Explanation:
∆Iₑ = ∆Iₘ + ∆Iₙ
β = ∆Iₙ / ∆Iₘ
∆Iₙ = (10 – 5)10⁻³ = 5 x 10⁻³ A
∆Iₘ = (200 – 100)10⁻⁶ = 100 x 10⁻⁶ A
β = 5 x 10⁻³ / 100 x 10⁻⁶ = 5/100 x 1000 = 50
Related Questions: - An alternating voltage e=200s in100t is applied to a series combination
- The threshold frequency for a certain photosensitive metal is ν₀. When it is illuminated
- Assuming the sun to have a spherical outer surface of radius r
- A proton is moving in a uniform magnetic field B in a circular path of radius a
- The ratio of the nuclear radii of elements with mass numbers 216 and 125 is
Topics: Electronic Devices
(124)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- An alternating voltage e=200s in100t is applied to a series combination
- The threshold frequency for a certain photosensitive metal is ν₀. When it is illuminated
- Assuming the sun to have a spherical outer surface of radius r
- A proton is moving in a uniform magnetic field B in a circular path of radius a
- The ratio of the nuclear radii of elements with mass numbers 216 and 125 is
Topics: Electronic Devices (124)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply