| ⇦ |
| ⇨ |
A spherical body of emissivity e=0.6, placed inside a perfectly black body is maintained at temperature T then the energy radiated per second will be
Options
(a) E=0.4 eAT⁴
(b) E=0.8 eAT⁴
(c) E=0.6 eAT⁴
(d) E=1.0 eAT⁴
Correct Answer:
E=0.6 eAT⁴
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - When a ceiling fan is switched on, it makes 10 revolutions in the first 3s
- If alpha, beta and gamma rays carry same momentum, which has the longest
- What are the unit of K = 1 / (4 π ?¬ツメ)
- In cyclotron, for a given magnet, radius of the semicircle traced by positive ion
- Steam at 100⁰C is passed into 20 g of water at 10°C. When water acquires a temperature
Topics: Properties of Bulk Matter
(130)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- When a ceiling fan is switched on, it makes 10 revolutions in the first 3s
- If alpha, beta and gamma rays carry same momentum, which has the longest
- What are the unit of K = 1 / (4 π ?¬ツメ)
- In cyclotron, for a given magnet, radius of the semicircle traced by positive ion
- Steam at 100⁰C is passed into 20 g of water at 10°C. When water acquires a temperature
Topics: Properties of Bulk Matter (130)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply