A source and an observer approach each other with same velocity 50 m/s. If the frequency

A Source And An Observer Approach Each Other With Same Physics Question

A source and an observer approach each other with same velocity 50 m/s. If the frequency is 435 s⁻¹, then the real frequency is (Velocity of sound=332 m/s)

Options

(a) 320 s⁻¹
(b) 360 s⁻¹
(c) 390 s⁻¹
(d) 420 s⁻¹

Correct Answer:

320 s⁻¹

Explanation:

Both the source and the observer are approaching each other with the same velocity. v = 332 m/s v(o) = v(s) = 50 m/s Therefore, n’ = n.[v + v(o)] / [v – v(s)] 435 = n.[(332 + 50) / (332 – 50)] = (n × 382) / 282 n = (435 × 282) / 382 ≈ 321 ≈ 320 s⁻¹

Related Questions:

  1. The threshold frequency for a certain photosensitive metal is ν₀. When it is illuminated
  2. The magnetic field in a certain region of space is given by B =8.35×10⁻² Î T.
  3. Curie is the unit of
  4. The kinetic energy needed to project a body of mass m from the surface of earth
  5. In the elastic collision of objects

Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

2 Comments on A source and an observer approach each other with same velocity 50 m/s. If the frequency

  1. When source is moving towards stationary object
    F’=(v/v-vs)f
    When source is stationary and observer is moving
    F’=(v+v0/v)f
    When both are moving towards each other
    F’=(v+v0/v-vs)f
    435=(330+50/330-50)f
    435=(380/280)f
    f=435×280/380
    f=435×14/19
    f=320.52
    f=320s

  2. When source is moving towards stationary object
    F’=(v/v-vs)f
    When source is stationary and observer is moving
    F’=(v+v0/v)f
    When both are moving towards each other
    f=(v+vo/v-vs)f
    435=(330+50/330-50)f
    435=(380/280)f
    f=435×280/380
    f=435×14/19
    f=320.52
    f=320s

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*