| ⇦ |
| ⇨ |
A particle under the action of a constant force moves from rest upto 20 seconds. If distance covered in first 10 seconds is S₁ and that covered in next seconds is S₂, then
Options
(a) S₁ = S₂
(b) S₂ = 3S₁
(c) S₂ = 2S₁
(d) S₂ = 4S₁
Correct Answer:
S₂ = 3S₁
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - Two point white dots are 1 mm apart on a black paper.
- Electric potential at any point is V= -5x +3y + √(15) z. Then the magnitude of electric
- Two electrons are separated by a distance of 1Å. What is the coulomb force between them?
- A person wants a real image of his own, 3 times enlarged. Where should he stand
- A sound absorber attenuates the sound level by 20 dB. The intensity decreases
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Two point white dots are 1 mm apart on a black paper.
- Electric potential at any point is V= -5x +3y + √(15) z. Then the magnitude of electric
- Two electrons are separated by a distance of 1Å. What is the coulomb force between them?
- A person wants a real image of his own, 3 times enlarged. Where should he stand
- A sound absorber attenuates the sound level by 20 dB. The intensity decreases
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply