A long straight wire carries a certain current and produces a magnetic field

A Long Straight Wire Carries A Certain Current And Produces Physics Question

A long straight wire carries a certain current and produces a magnetic field of 2 x 10⁻⁴ weber/m² at a perpendicular distance of 5 cm from the wire. An electron situated at 5 cm from the wire moves with a velocity 10⁷ m/s towards the wire along perpendicular to it. The force experienced by the electron will be (charge on electron = 1.6 x 10⁻¹⁹C)

Options

(a) zero
(b) 3.2 N
(c) 3.2 x 10⁻¹⁶ N
(d) 1.6 x 10⁻¹⁶ N

Correct Answer:

3.2 x 10⁻¹⁶ N

Explanation:

Given:
Magnetic field B = 2 x 10⁻⁴ weber/m²
Velocity of electron, v = 10₇ m/s
Lortenz force F = qvB sin
= 1.6 x 10⁻¹⁹ x 10₇ x 2 x 10⁻⁴ (θ = 90⁰)
= 3.2 x 10⁻¹⁶ N

Related Questions:

  1. The pair of quantities having same dimensions is
  2. A remote-sensing satellite of earth revolves in a circular orbit at a height
  3. A capacitor is used to store 24 watt hour of energy at 1200 volt.
  4. The cylindrical tube of a spray pump has radius R, one end of which has n fine holes,
  5. At the first minimum adjacent to the central maximum of a single-slit diffraction

Topics: Magnetic Effects of Current and Magnetism (167)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*