| ⇦ |
| ⇨ |
A light whose frequency is equal to 6.0 x 10¹⁴ Hz is incident on a metal whose work function is 2 eV. (h= 6.63 x 10⁻³⁴ Js, 1 ev = 1.6 x 10⁻¹⁹ J). The maximum energy of the electron emitted will be
Options
(a) 2.49 eV
(b) 4.49 eV
(c) 0.49 eV
(d) 5.49 eV
Correct Answer:
0.49 eV
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - The amplitude of S.H.M. y=2 (sin 5πt+√2 cos 5πt) is
- The physical quantities not having same dimensions are
- The drive shaft of an automobile rotates at 3600 rpm and transmits 80 HP
- The electric potential at the surface of an atomic nucleus (z=50) of radius
- A luminous object is seperated from a screen by distance d. A convex lens
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation
(150)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The amplitude of S.H.M. y=2 (sin 5πt+√2 cos 5πt) is
- The physical quantities not having same dimensions are
- The drive shaft of an automobile rotates at 3600 rpm and transmits 80 HP
- The electric potential at the surface of an atomic nucleus (z=50) of radius
- A luminous object is seperated from a screen by distance d. A convex lens
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation (150)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply