A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage.

A Lcr Circuit With L100 Mh C10f And R50 Is Physics Question

A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage. At resonance, the current through the circuit is

Options

(a) 0.2 A
(b) 0.25 A
(c) 0.15 A
(d) 0.1 A

Correct Answer:

0.1 A

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

Related Questions:

  1. If ∆U and ∆W represent the increase in internal energy and work done by the system
  2. For CE transistor amplifier, the audio signal voltage across the collector resistance
  3. A bar magnet of magnetic moment M is placed at right angles to a magnetic
  4. A bar magnet with magnetic moment 2.5×10³ JT⁻¹ is rotating in horizontal plane
  5. If h is Planck’s constant, the momentum of a photon of wavelength 0.01 Å is

Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*