| ⇦ |
| ⇨ |
A ideal gas will have maximum density when
Options
(a) p = 1 atm, T = 300 K
(b) p = 2 atm,T = 150 K
(c) p = 0.5 atm,T = 600 K
(d) p = 1.0 atm , T = 500 K
Correct Answer:
p = 2 atm,T = 150 K
Explanation:
An ideal gas will have maximum density at high pressure and low temperature i.e. when P = 2 atm, T = 150 K.
Related Questions: - Ziegler Natta catalyst is an organometallic compound containing
- Use of chlorofluoro carbons is not encouraged because
- Which of the following statements is incorrect
- Which of the following is not true in case of reaction with heated copper at 300
- Which one of the following elements has the maximum electron affinity?
Topics: States of Matter Gases and Liquids
(80)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Ziegler Natta catalyst is an organometallic compound containing
- Use of chlorofluoro carbons is not encouraged because
- Which of the following statements is incorrect
- Which of the following is not true in case of reaction with heated copper at 300
- Which one of the following elements has the maximum electron affinity?
Topics: States of Matter Gases and Liquids (80)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

PV=nRT pv=W/m RT. P=W/v RT/m P=dRT/m since W/v= d and d=mp/RT so here at high pressure and low temp ,p=2, and t=150 are suitable in given options