| ⇦ |
| ⇨ |
A force of 10N is applied on a body for 3 sec and the corresponding displacement 6 m. The power of the source is
Options
(a) 20 W
(b) 25 W
(c) 40 W
(d) 50 W
Correct Answer:
20 W
Explanation:
Velocity, v = displacement / time = 6/3 = 2 m/s
.·. Power, P = Fv = 10 × 2 = 20 W
Related Questions: - For a simple pendulum performing simple harmonic motion, the time period
- A particle is moving such that its position coordinates (x,y) are (2 m,3 m) at time
- Water flows through a pipe. The area of cross-section at one place A₁=10 cm²,
- A particle free to move along X-axis has potential energy given as U(X) =k(1-e⁻ˣ²)
- A parallel plate condenser has a uniform electric field E(V/m) in the space between
Topics: Work Energy and Power
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- For a simple pendulum performing simple harmonic motion, the time period
- A particle is moving such that its position coordinates (x,y) are (2 m,3 m) at time
- Water flows through a pipe. The area of cross-section at one place A₁=10 cm²,
- A particle free to move along X-axis has potential energy given as U(X) =k(1-e⁻ˣ²)
- A parallel plate condenser has a uniform electric field E(V/m) in the space between
Topics: Work Energy and Power (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply