| ⇦ |
| ⇨ |
A cricketer catches a ball of mass 150 g in 0.1 sec moving with speed 20 m/s. Then he experiences force of
Options
(a) 30 N
(b) 3 N
(c) 0.3 N
(d) 0.03 N
Correct Answer:
30 N
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - If the earth shrink such that its mass does not change but radius decreases to one
- The near point and far point of a person are 40 cm and 250 cm, respectively.
- A glass flask weighing 390 g having internal volume 500 cc just floats
- In a mass spectrometer used for measuring the masses of ions, the ions
- Two particles A and B having equal charges, after being accelerated
Topics: Laws of Motion
(103)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If the earth shrink such that its mass does not change but radius decreases to one
- The near point and far point of a person are 40 cm and 250 cm, respectively.
- A glass flask weighing 390 g having internal volume 500 cc just floats
- In a mass spectrometer used for measuring the masses of ions, the ions
- Two particles A and B having equal charges, after being accelerated
Topics: Laws of Motion (103)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

m=150g=0.150kg , a=v/t=20/0.1=200 ms-2
F=ma
=0.150*200
=30N