| ⇦ |
| ⇨ |
A coil of resistance 10 Ω and an inductance 5 H is connected to a 100 volt battery. The energy stored in the coil is
Options
(a) 250 erg
(b) 250 J
(c) 125 erg
(d) 125 J
Correct Answer:
250 J
Explanation:
Energy U = (1/2) LI²
= (1/2) × 5 × (100/10)² = 250 J
Related Questions: - If μᵥ=1.5230 and μʀ=15.145, then dispersive power of crown glass is
- A black body at a temperature of 227⁰C radiates heat at a rate of 20 cal m⁻²s⁻¹.
- A parallel plate air capacitor is charged to a potential difference of V volts.
- A block of mass M is attached to the lower end of a vertical spring
- A tube of length L is filled completely with an incompressible liquid of mass
Topics: Electromagnetic Induction
(76)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If μᵥ=1.5230 and μʀ=15.145, then dispersive power of crown glass is
- A black body at a temperature of 227⁰C radiates heat at a rate of 20 cal m⁻²s⁻¹.
- A parallel plate air capacitor is charged to a potential difference of V volts.
- A block of mass M is attached to the lower end of a vertical spring
- A tube of length L is filled completely with an incompressible liquid of mass
Topics: Electromagnetic Induction (76)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply