A Carnot engine, having an efficiency of η=1/10 as heat engine, is used

A Carnot Engine Having An Efficiency Of 110 As Heat Physics Question

A Carnot engine, having an efficiency of η=1/10 as heat engine, is used as a refrigerator. If the work done on the system is 10J, the amount of energy absorbed from the reservoir at lower temperature is

Options

(a) 100 J
(b) 99 J
(c) 90 J
(d) 1 J

Correct Answer:

90 J

Explanation:

Efficiency of carnot engine n = 1 – (T₂ / T₁)
That is, 1 / 10 = 1 – (T₂ / T₁)
⇒ (T₂ / T₁) = 1 – (1 / 10) = 9 / 10 ⇒ (T₁ / T₂) = 10 / 9
.·. w = Q₂ . [(T₁ / T₂) – 1) ⇒ 10 = Q₂ [(10 / 9) – 1]
⇒ 10 = Q₂ (1 / 9) ⇒ Q₂ = 90 J
So, 90 J heat is absorbed at lower temperature.

Related Questions:

  1. A light of wavelength 5000Å falls on a sensitive plate with photoelectric work
  2. The de-Broglie wavelength of an electron moving with a velocity 1.5×10⁸ ms⁻¹ is equal
  3. An automobile moves on a road with a speed of 54 km h⁻¹. The radius of its wheels
  4. A stone is dropped from a height h. It hits the ground with a certain momentum P. If the same stone is dropped from a height 100
  5. A particle moves in xy plane according to the equation x = 4t² + 5t + 16 and y = 5t

Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*