A car moving with a velocity of 36 km/hr crosses a siren of frequency 500 Hz.

A Car Moving With A Velocity Of 36 Kmhr Crosses Physics Question

A car moving with a velocity of 36 km/hr crosses a siren of frequency 500 Hz. The apparent frequency of siren after passing it will be

Options

(a) 520 Hz
(b) 485 Hz
(c) 540 Hz
(d) 460 Hz

Correct Answer:

485 Hz

Explanation:

Velocity of the car = 36000 m / 3600 s = 10 m/s
ʋemitted = 500 Hz, ʋsound = 330 m/s
ʋobs = ʋemitted [(ʋsound – ʋobs) / ʋsound]
Observed frequency ʋobs = 500 [(300 – 10) / 300]
⇒ ʋobs = 485 Hz

Related Questions:

  1. Which of the following pairs of quantities does not have same dimensional
  2. Two balls of mass m₁ and m₂ are separated from each other by powder charge
  3. Perfectly black body radiates the energy 18 J/s at 300K. Another ordinary body of e=0.8
  4. The wavelength of X-rays is in the range
  5. An A.C source is rated at 220 V, 50 Hz. The time taken for voltage to change

Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*