| ⇦ |
| ⇨ |
A bromoalkane contains 35% carbon and 6.57% hydrogen by mass. Calculate the empirical formula of this bromoalkane.
Options
(a) CH₂Br
(b) C₂H₂Br₂
(c) C₄H₄Br
(d) C₄H₉Br
Correct Answer:
C₄H₉Br
Explanation:
1) Assume 100 g of the compound is available:
C ⇒ 35 g
H ⇒ 6.57 g
Br ⇒ 58.43 g (from 100 minus 41.57)
2) Determine moles:
C ⇒ 35 g / 12 gmol = 2.917
H ⇒ 6.57 g / 1 g/mol = 6.57
Br ⇒ 58.43 g / 80 g/mol = 0.730375
3) Divide by smallest to seek lowest whole-number ratio:
C ⇒ 2.917 / 0.730375 = 4
H ⇒ 6.57 / 0.730375 = 9
Br ⇒ 0.730375 / 0.730375 = 1
C₄H₉Br
Related Questions: - which of the following non-metal possesses the atomicity double than that
- The lusture of a metal is due to
- The term platforming is
- Ionic hydrides reacts with water to give
- Bond order of 1.5 is shown by:
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- which of the following non-metal possesses the atomicity double than that
- The lusture of a metal is due to
- The term platforming is
- Ionic hydrides reacts with water to give
- Bond order of 1.5 is shown by:
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply