| ⇦ |
| ⇨ |
A boy standing at top of a tower of 20 m height drops a stone.assuming g=10 ms⁻²,the velocity with which it hits the ground is
Options
(a) 20 m/s
(b) 40 m/s
(c) 5 m/s
(d) 10 m/s
Correct Answer:
20 m/s
Explanation:
Let, v²=u²+2gh
v= is the final velocity
u= is the initial velocity
g= is the acceleration
h= is the distance
Then, u =0
.·. v²=0²+2gh
v=√2gh
Given, g=10 m/s², h=20 m
.·. v=√2x10x20
v=20 m.
Related Questions: - A body of mass 4 kg is accelerated upon by a constant force travels
- A body of mass m is placed on the earth’s surface. It is taken from the earth’s surface
- As per Bohr model, the minimum energy (in eV) required to remove an electron
- A vertical spring with force constant k is fixed on a table. A ball of mass
- Consider two particles of different masses. In which of the following situations
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A body of mass 4 kg is accelerated upon by a constant force travels
- A body of mass m is placed on the earth’s surface. It is taken from the earth’s surface
- As per Bohr model, the minimum energy (in eV) required to remove an electron
- A vertical spring with force constant k is fixed on a table. A ball of mass
- Consider two particles of different masses. In which of the following situations
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply