A body covers 200 cm in the first 2 seconds and 220 cm in the next 4 seconds.

A Body Covers 200 Cm In The First 2 Seconds Physics Question

A body covers 200 cm in the first 2 seconds and 220 cm in the next 4 seconds. The velocity of the body at the end of the 7th second is

Options

(a) 10 cm/s
(b) 20 cm/s
(c) 5 cm/s
(d) 30 cm/s

Correct Answer:

10 cm/s

Explanation:

Let u and a be the initial velocity and uniform acceleration of the body.

Using kinematic equation, S = ut + (1/2) at²

.·. 200 = u × 2 + (1/2) a × 2²

⇒ 100 = u + a ——-(i)

Also 420 = 6u + (1/2) a × 6²

⇒ 70 = u + 3a ——-(ii)

Solving equation (i) and (ii), we get u = 115 cms⁻¹, a = -15 cms⁻²

Using equation, v = u + at .·. v = 115 + (-15) × 7 = 10 cms⁻¹

Related Questions:

  1. The electromagnetic theory of light failed to explain
  2. An experiment takes 10 minutes to raise temperature of water from 0⁰C to 100⁰C
  3. Slope of PV and V for an isobaric process will be
  4. A body of mass 2 kg is kept by pressing to a vertical wall by a force of 100 N
  5. A body undergoes no change in volume. Poisson’s ratio is

Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*