| ⇦ |
| ⇨ |
A block of mass 10 kg is moving in X-direction with a constant speed of 10 ms⁻¹.It is subjected to a retarding force F=-0.1 x m⁻¹, during its travel from x=20m to x=30m.Its final kinetic energy will be
Options
(a) 475 j
(b) 450 j
(c) 275 j
(d) 250 j
Correct Answer:
475 j
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A body is hangfing from a rigid support by an inextensible string of length
- Surface tension of water will be minimum at
- If the lattice parameter for a crystalline structure is 3.6 Å, then the atomic radius
- The magnetic susceptibility is negative for
- The total energy of an electron in the first excited state of hydrogen atom
Topics: Work Energy and Power
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A body is hangfing from a rigid support by an inextensible string of length
- Surface tension of water will be minimum at
- If the lattice parameter for a crystalline structure is 3.6 Å, then the atomic radius
- The magnetic susceptibility is negative for
- The total energy of an electron in the first excited state of hydrogen atom
Topics: Work Energy and Power (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

a=0.1x/m
=0.1/10=0.01 m/s2
v2=100-0.01[30×30-20×20]
=100-0.01×500
=100-5=95
final kinetic energy =1/2x10x95
=475J