A black body at 227⁰C radiates heat at the rate of 7cals/cm²s. At a temperature

A Black Body At 227c Radiates Heat At The Rate Physics Question

A black body at 227⁰C radiates heat at the rate of 7cals/cm²s. At a temperature of 727⁰C, the rate of heat radiated in the same units will be:

Options

(a) 50
(b) 112
(c) 80
(d) 60

Correct Answer:

112

Explanation:

According to Stefan’s law, E ∞ σT⁴, T₁ = 500 K T₂ = 1000 K
E₂ / E₁ = (T₂ / T₁)⁴ = (1000 / 500)⁴ = 16
E₂ = 16 x 7 = 112 cal/ cm²s

Related Questions:

  1. The current in a conductor varies with time t as I=2t+3t² Where I is in amperes
  2. A body of mass 3 kg acted upon by a constant force is displaced by S meter
  3. A body of weight W newton is at the surface of the earth.
  4. A electric dipole is placed at an angle of 30⁰ to a non-uniform electric field.
  5. A wire in the form of a circular loop of one turn, carrying a current, produces

Topics: Properties of Bulk Matter (130)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*