| ⇦ |
| ⇨ |
A black body at 227⁰C radiates heat at the rate of 7cals/cm²s. At a temperature of 727⁰C, the rate of heat radiated in the same units will be:
Options
(a) 50
(b) 112
(c) 80
(d) 60
Correct Answer:
112
Explanation:
According to Stefan’s law, E ∞ σT⁴, T₁ = 500 K T₂ = 1000 K
E₂ / E₁ = (T₂ / T₁)⁴ = (1000 / 500)⁴ = 16
E₂ = 16 x 7 = 112 cal/ cm²s
Related Questions: - A battery of e.m.f. E and internal resistance r is connected to an external resistance
- If two bodies are projected at 30⁰ and 60⁰ respectively with the same velocity, then
- The time of reverberation of a room A is one second. What will be the time (in seconds)
- If, an electron in hydrogen atom jumps from an orbit of level n=3 to an orbit
- The width of the diffraction band varies
Topics: Properties of Bulk Matter
(130)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A battery of e.m.f. E and internal resistance r is connected to an external resistance
- If two bodies are projected at 30⁰ and 60⁰ respectively with the same velocity, then
- The time of reverberation of a room A is one second. What will be the time (in seconds)
- If, an electron in hydrogen atom jumps from an orbit of level n=3 to an orbit
- The width of the diffraction band varies
Topics: Properties of Bulk Matter (130)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply