| ⇦ |
| ⇨ |
A 36 Ω galvanometer is shunted by resistance of 4 Ω. The percentage of the total current, which passes through the galvanometer is
Options
(a) 8%
(b) 9%
(c) 10%
(d) 91%
Correct Answer:
10%
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - The weight of a body on surface of earth is 12.6 N. When it is raised to a height
- Vectors A⃗, B⃗ and C⃗ are such that A⃗ . B⃗ = 0 and A⃗ . C⃗ = 0 Then the vector parallel
- If μᵥ=1.5230 and μʀ=15.145, then dispersive power of crown glass is
- Two charged particles have charges and masses in the ratio 2:3 and 1:4 respectively.
- The apparent weight of the body of mass 10 kg when it is travelling upwards with
Topics: Current Electricity
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The weight of a body on surface of earth is 12.6 N. When it is raised to a height
- Vectors A⃗, B⃗ and C⃗ are such that A⃗ . B⃗ = 0 and A⃗ . C⃗ = 0 Then the vector parallel
- If μᵥ=1.5230 and μʀ=15.145, then dispersive power of crown glass is
- Two charged particles have charges and masses in the ratio 2:3 and 1:4 respectively.
- The apparent weight of the body of mass 10 kg when it is travelling upwards with
Topics: Current Electricity (136)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply