| ⇦ |
| ⇨ |
A 220 volts input is supplied to a transformer. The output circuit draws a current of 2.0 ampere at 440 volts. If the efficiency of the transformers is 80%, the current drawn by the primary windings of the transformer is
Options
(a) 3.6 ampere
(b) 2.8 ampere
(c) 2.5 ampere
(d) 5.0 ampere
Correct Answer:
5.0 ampere
Explanation:
V₂ / V₁ = 0.8 I₁ / I₂
V₂I₂ / V₁I₁= 0.8
V₁ = 220 V, I₂ = 2.0 A, V₂ = 440 V
I₁ = V₂I₂ / V₁ x 10/8 = 440 x 2 x 10 / 220 x 8
= 5.0 A
Related Questions: - A juggler maintains four balls in motion,making each of them to rise
- A potentiometer wire of length 10 m and resistance 10 Ω per metre is connected in series
- A cricketer can throw a ball to a maximum horizontal distance of 100 m. With the same
- An electric dipole of length 1 cm is placed with the axis making an angle of 30⁰
- Two poles of same strength attract each other with a force of magnitude F
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A juggler maintains four balls in motion,making each of them to rise
- A potentiometer wire of length 10 m and resistance 10 Ω per metre is connected in series
- A cricketer can throw a ball to a maximum horizontal distance of 100 m. With the same
- An electric dipole of length 1 cm is placed with the axis making an angle of 30⁰
- Two poles of same strength attract each other with a force of magnitude F
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply