| ⇦ |
| ⇨ |
Imagine a new planet having the same density as that of earth but it is 3 times bigger than the earth in size. If the acceleration due to gravity on the surface of earth is g and that on the surface of the new planet is g’, then
Options
(a) g’=g/9
(b) g’=27g
(c) g’= 9g
(d) g’= 3g
Correct Answer:
g’= 3g
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A particle moves along the x-axis from x=0 to x=5 m under the influence of a force
- Source S₁ is producing, 10¹⁵ photons per second of wavelength 5000Å
- Work of 3.0×10⁻⁴ joule is required to be done in increasing the size of a soap film
- A piece of marble is projected from the earth’s surface with velocity of 50 m/s
- When a radioactive substance emits an ∝ particle, its position in the periodic table
Topics: Gravitation
(63)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A particle moves along the x-axis from x=0 to x=5 m under the influence of a force
- Source S₁ is producing, 10¹⁵ photons per second of wavelength 5000Å
- Work of 3.0×10⁻⁴ joule is required to be done in increasing the size of a soap film
- A piece of marble is projected from the earth’s surface with velocity of 50 m/s
- When a radioactive substance emits an ∝ particle, its position in the periodic table
Topics: Gravitation (63)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply