| ⇦ |
| ⇨ |
A 220 volts input is supplied to a transformer. The output circuit draws a current of 2.0 ampere at 440 volts. If the efficiency of the transformers is 80%, the current drawn by the primary windings of the transformer is
Options
(a) 3.6 ampere
(b) 2.8 ampere
(c) 2.5 ampere
(d) 5.0 ampere
Correct Answer:
5.0 ampere
Explanation:
V₂ / V₁ = 0.8 I₁ / I₂
V₂I₂ / V₁I₁= 0.8
V₁ = 220 V, I₂ = 2.0 A, V₂ = 440 V
I₁ = V₂I₂ / V₁ x 10/8 = 440 x 2 x 10 / 220 x 8
= 5.0 A
Related Questions: - Monochromatic light of wavelength 667 nm is produced by a helium neon laser
- Resistances n, each r Ω, when connected in parallel give an equivalent resistance
- A simple pendulum oscillates in a vertical plane. When it passes through the mean
- A spherical planet has a mass Mp and diameter Dp. A particle of mass
- The minimum wavelength of X-rays emitted by X-ray tube is 0.4125Å
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Monochromatic light of wavelength 667 nm is produced by a helium neon laser
- Resistances n, each r Ω, when connected in parallel give an equivalent resistance
- A simple pendulum oscillates in a vertical plane. When it passes through the mean
- A spherical planet has a mass Mp and diameter Dp. A particle of mass
- The minimum wavelength of X-rays emitted by X-ray tube is 0.4125Å
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply