| ⇦ |
| ⇨ |
40 mL of 0.1 M ammonia solution is mixed with 20 mL of 0.1 M HCl. What is the pH of the mixture? ( pKb of ammonia solution is 4.74)
Options
(a) 4.74
(b) 2.26
(c) 9.26
(d) 5
Correct Answer:
9.26
Explanation:
40mL of 0.1 M ammonia solution = 40×0.1
= 4 milli equivalent ammonia solution,
20 mL of 0.1 M HCl = 20×0.1,
= 2 milliequivalent of HCl,
NH₄OH + HCl → NH₄Cl + H₂O. Initial milli.eqv. 4 2 0. Milli-eqv.after 4-2 0 2 reaction = 2. Therefore pOH = pK(b) + log[NH₄Cl]/NH₄OH] = 4.74 + log2/2
= 4.74 + log 1 = 4.74.
Therefore pH = 14 – 4.74 = 9.26.
Related Questions: - Ethyl bromide can be obtained by the action of HBr on
- The law of equilibrium was first given by
- An organic compound contains 40%C, 6.66% H and rest oxygen .its vapour density
- Which of the following statements is correct
- The following quantum numbers are possible for how many orbital(s)
Topics: Equilibrium
(104)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Ethyl bromide can be obtained by the action of HBr on
- The law of equilibrium was first given by
- An organic compound contains 40%C, 6.66% H and rest oxygen .its vapour density
- Which of the following statements is correct
- The following quantum numbers are possible for how many orbital(s)
Topics: Equilibrium (104)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply