| ⇦ |
| ⇨ |
40 g of Argon is heated from 40⁰C to 100⁰C (R=2 cal/mole). Heat absorbed at constant volume is
Options
(a) 100 cal
(b) 80 cal
(c) 180 cal
(d) 120 cal
Correct Answer:
180 cal
Explanation:
Heat absorbed at constant volume = nCvdT
Now argon is monoatomic Cv = (3/2) R
Number of moles = 4/0/40 = 1
.·. Q = 1 × (3/2) × 2 × (100-40) = 3 × 60 = 180 cal.
Related Questions: - If alpha, beta and gamma rays carry same momentum, which has the longest
- The original temperature of a black body is 727⁰C. The temperature at which this black
- If dimensions of critical velocity of a liquid flowing through a tube are expressed
- A silver wire of radius 0.1 cm carries a current of 2A. If the charge density in silver
- The liquid-crystal phase of a matter is called
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If alpha, beta and gamma rays carry same momentum, which has the longest
- The original temperature of a black body is 727⁰C. The temperature at which this black
- If dimensions of critical velocity of a liquid flowing through a tube are expressed
- A silver wire of radius 0.1 cm carries a current of 2A. If the charge density in silver
- The liquid-crystal phase of a matter is called
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply