| ⇦ |
| ⇨ |
40 g of Argon is heated from 40⁰C to 100⁰C (R=2 cal/mole). Heat absorbed at constant volume is
Options
(a) 100 cal
(b) 80 cal
(c) 180 cal
(d) 120 cal
Correct Answer:
180 cal
Explanation:
Heat absorbed at constant volume = nCvdT
Now argon is monoatomic Cv = (3/2) R
Number of moles = 4/0/40 = 1
.·. Q = 1 × (3/2) × 2 × (100-40) = 3 × 60 = 180 cal.
Related Questions: - To convert a 800 mV range millivoltmeter of resistance 40Ω into an ammeter of 100 mA
- The maximum particle velocity in a wave motion is half the wave velocity.
- Two tangent galvanometers A and B have coils of radii 8 cm and 16 cm respectively
- Lumen is the unit of
- The value of workdone for rotating a magnet of magnetic moment M by an angle θ in external
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- To convert a 800 mV range millivoltmeter of resistance 40Ω into an ammeter of 100 mA
- The maximum particle velocity in a wave motion is half the wave velocity.
- Two tangent galvanometers A and B have coils of radii 8 cm and 16 cm respectively
- Lumen is the unit of
- The value of workdone for rotating a magnet of magnetic moment M by an angle θ in external
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply