| ⇦ |
| ⇨ |
40 g of Argon is heated from 40⁰C to 100⁰C (R=2 cal/mole). Heat absorbed at constant volume is
Options
(a) 100 cal
(b) 80 cal
(c) 180 cal
(d) 120 cal
Correct Answer:
180 cal
Explanation:
Heat absorbed at constant volume = nCvdT
Now argon is monoatomic Cv = (3/2) R
Number of moles = 4/0/40 = 1
.·. Q = 1 × (3/2) × 2 × (100-40) = 3 × 60 = 180 cal.
Related Questions: - A ball is moving in a circular path of radius 5 m.If tangential acceleration
- Two point white dots are 1 mm apart on a black paper.
- If dimensions of critical velocity of a liquid flowing through a tube are expressed
- At what distance from the centre of earth, the value of acceleration due to gravity
- Diameter of the objective of a telescope is 200 cm. What is the resolving power
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A ball is moving in a circular path of radius 5 m.If tangential acceleration
- Two point white dots are 1 mm apart on a black paper.
- If dimensions of critical velocity of a liquid flowing through a tube are expressed
- At what distance from the centre of earth, the value of acceleration due to gravity
- Diameter of the objective of a telescope is 200 cm. What is the resolving power
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply