| ⇦ |
| ⇨ |
Light of two different frequencies whose photons have energies 1 eV and 2.5 eV respectively illuminate a metallic surface whose work function is 0.5 eV successively. Ratio of maximum speed of emitted electrons will be
Options
(a) 1 : 4
(b) 1 : 2
(c) 1 : 1
(d) 1 : 5
Correct Answer:
1 : 2
Explanation:
The maximum kinetic energy of emitted electrons is given by
K.E = WorkFunction(₀) – WorkFunction(₁)
K.E₁ = 1 eV – 0.5 eV = 0.5 eV
K.E₂ = 2.5 eV – 0.5 eV = 2.0 eV
K.E₁ / K.E₂ = 0.5 eV / 2 eV = 1/4
KE = mv² /2
v₁ / v₂ = √1/4 = 1/2
Related Questions: - When 1 kg of ice at 0⁰C melts to water at 0⁰C, the resulting change in its entropy
- A projectile is thrown in the upward direction making an angle of 60°with the horizontal
- In a semiconductor
- In Young’s double slit experiment the distance between the slits and the screen
- If a magnet is suspended at an angle 30⁰ to the magnetic meridian, the dip needle
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation
(150)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- When 1 kg of ice at 0⁰C melts to water at 0⁰C, the resulting change in its entropy
- A projectile is thrown in the upward direction making an angle of 60°with the horizontal
- In a semiconductor
- In Young’s double slit experiment the distance between the slits and the screen
- If a magnet is suspended at an angle 30⁰ to the magnetic meridian, the dip needle
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation (150)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply