| ⇦ |
| ⇨ |
Light of two different frequencies whose photons have energies 1 eV and 2.5 eV respectively illuminate a metallic surface whose work function is 0.5 eV successively. Ratio of maximum speed of emitted electrons will be
Options
(a) 1 : 4
(b) 1 : 2
(c) 1 : 1
(d) 1 : 5
Correct Answer:
1 : 2
Explanation:
The maximum kinetic energy of emitted electrons is given by
K.E = WorkFunction(₀) – WorkFunction(₁)
K.E₁ = 1 eV – 0.5 eV = 0.5 eV
K.E₂ = 2.5 eV – 0.5 eV = 2.0 eV
K.E₁ / K.E₂ = 0.5 eV / 2 eV = 1/4
KE = mv² /2
v₁ / v₂ = √1/4 = 1/2
Related Questions: - Which of the following pairs is wrong
- A particle of mass ‘m’ is kept at rest at a height 3R from the surface of earth
- A short magnet of magnetic moment M, is placed on a straight line. The ratio
- The height of the dam, in an hydroelectric power station is 10 m. In order to generate
- At 10⁰C the value of the density of a fixed mass of an ideal gas divided by its pressure
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation
(150)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Which of the following pairs is wrong
- A particle of mass ‘m’ is kept at rest at a height 3R from the surface of earth
- A short magnet of magnetic moment M, is placed on a straight line. The ratio
- The height of the dam, in an hydroelectric power station is 10 m. In order to generate
- At 10⁰C the value of the density of a fixed mass of an ideal gas divided by its pressure
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation (150)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply