| ⇦ |
| ⇨ |
A cricket ball of mass 250 g collides with a bat with velocity 10 m/s and returns with same velocity within 0.01 seconds. The force acted on bat is
Options
(a) 25 N
(b) 50 N
(c) 250 N
(d) 500 N
Correct Answer:
500 N
Explanation:
Initial speed(u)=-10m/s
Final speed(v)= 10m/s
Mass (m)= 0.25kg
Time= 0.01 s
v=u+at
20= at
a= 2000 m/s²
F= ma
F= 0.25 x 2000
F= 25×20
F= 500 N
Related Questions: - What is the nature of Gaussian surface involved in Gauss’s law of electrostatics?
- Light of frequency 8×10¹⁵ Hz is incident on a substance of photoelectric work
- An engine pumps water through a hose pipe. Water passes through the pipe
- A circuit area 0.01 m² is kept inside a magnetic field which is normal to its plane.
- A solid cylinder of mass M and radius R rolls without slipping down and inclined plane
Topics: Work Energy and Power
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- What is the nature of Gaussian surface involved in Gauss’s law of electrostatics?
- Light of frequency 8×10¹⁵ Hz is incident on a substance of photoelectric work
- An engine pumps water through a hose pipe. Water passes through the pipe
- A circuit area 0.01 m² is kept inside a magnetic field which is normal to its plane.
- A solid cylinder of mass M and radius R rolls without slipping down and inclined plane
Topics: Work Energy and Power (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply