| ⇦ |
| ⇨ |
Imagine a new planet having the same density as that of earth but it is 3 times bigger than the earth in size. If the acceleration due to gravity on the surface of earth is g and that on the surface of the new planet is g’, then
Options
(a) g’=g/9
(b) g’=27g
(c) g’= 9g
(d) g’= 3g
Correct Answer:
g’= 3g
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A steady current is passing through a linear conductor of non-uniform cross-section.
- The electric field in a certain region is given by E=5i ̂-3ĵ kV/m. The potential
- Two point charge +9e and +e are at 16 cm away from each other.
- The number of photo electrons emitted for light of a frequency v
- The most stable particle in Baryon group is
Topics: Gravitation
(63)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A steady current is passing through a linear conductor of non-uniform cross-section.
- The electric field in a certain region is given by E=5i ̂-3ĵ kV/m. The potential
- Two point charge +9e and +e are at 16 cm away from each other.
- The number of photo electrons emitted for light of a frequency v
- The most stable particle in Baryon group is
Topics: Gravitation (63)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply