A cycle wheel of radius 4 m completes one revolution in two seconds. Then acceleration

A Cycle Wheel Of Radius 4 M Completes One Revolution Physics Question

A cycle wheel of radius 4 m completes one revolution in two seconds. Then acceleration of cycle will be

Options

(a) π² ms⁻²
(b) 2π² ms⁻²
(c) 4π² ms⁻²
(d) 8π² ms⁻²

Correct Answer:

4π² ms⁻²

Explanation:

Centripetal acceleration is = Rω² .·. Angular velocity is ω = 2π/T ɑ = R(2π/T)² = 4(2π/2)² = 4π² m/s².

Related Questions:

  1. Alternating current is transmitted to distant places at
  2. In the given figure, a diode D is connected to an external resistance R=100 Ω
  3. A conducting sphere of radius R is given a charge Q. The electric potential
  4. The product of pressure and volume hve thesame units as the product of
  5. A particle doing SHM has amplitude=4 cm and time period = 12 sec. The ratio between times

Topics: Motion in Plane (93)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*