| ⇦ |
| ⇨ |
A particle moving in a straight line covers half the distance with speed of 3 m/s.The other half of the distance is covered in two equal time intervals and with speeds of 4.5 m/s and 7.5 m/s,respectively. The average speed of particle during this motion is
Options
(a) 4 m/s
(b) 5 m/s
(c) 5.5 m/s
(d) 4.8 m/s
Correct Answer:
4 m/s
Explanation:
Average Speed for second half= 4.5+7.5/2 =6 m/s
If particle travels in two equal time interval, Average Speed = 2v1*v2 / (v1+v2)
here v1=3 m/s and v2=6 m/s, so
Average Speed= 2*v1*v2/v1+v2 = 2*3*6 / (6+3) =36/9=4.0 m/s
Related Questions: - At what temperature will the rms speed of air molecules be double that of NTP?
- Two spheres of mass m and M are situated in air and the gravitational force
- Reactance of a capacitor of capacitance C µF for A.C freqency (400 / π) Hz is 25 ohm
- Two lines of force due to a bar magnet
- The mass number of nucleus is always
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- At what temperature will the rms speed of air molecules be double that of NTP?
- Two spheres of mass m and M are situated in air and the gravitational force
- Reactance of a capacitor of capacitance C µF for A.C freqency (400 / π) Hz is 25 ohm
- Two lines of force due to a bar magnet
- The mass number of nucleus is always
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply