| ⇦ |
| ⇨ |
If temperature of gas increases from 27°C to 927°C, the kinetic energy will be
Options
(a) double
(b) half the initial value
(c) one fourth
(d) four times
Correct Answer:
four times
Explanation:
T₁ = 27⁰C =300K
T₂ =927⁰C =1200K
V(rms)( root mean square velocity )= √3RT/M
KE₁ = 2/1×m×V² rms
KE₂= 2/1×m× 3R×1200/m
=4KE₁ .
Related Questions: - In a laser tube, all the photons
- The number of photo electrons emitted for light of a frequency v
- A force acts on a 3.0 g particle in such a way that the position of the particle
- Maximum velocity of the photoelectrons emitted by a metal surface is 1.2×10⁶ ms⁻¹.
- The primary of a transformer when connected to a dc battery of 10 volt draws a current
Topics: Behavior of Perfect Gas and Kinetic Theory
(34)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In a laser tube, all the photons
- The number of photo electrons emitted for light of a frequency v
- A force acts on a 3.0 g particle in such a way that the position of the particle
- Maximum velocity of the photoelectrons emitted by a metal surface is 1.2×10⁶ ms⁻¹.
- The primary of a transformer when connected to a dc battery of 10 volt draws a current
Topics: Behavior of Perfect Gas and Kinetic Theory (34)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply