| ⇦ |
| ⇨ |
Which has the maximum number of molecules among the following
Options
(a) 44 g CO₂
(b) 48 g O₃
(c) 8 g H₂
(d) 64 g SO₂
Correct Answer:
8 g H₂
Explanation:
Moles of CO₂ = 44/44 =1
Moles of O₃ = 48/48 =1
Moles of H₂ = 8/2 = 4
Moles of SO₂ = 64/64 =1
Related Questions: - The anion, (Si₆O₁₈)¹²⁻ is present in
- The amount of electricity requried to deposit 0.9 g of aluminium, when the electrode
- The compound which contains all the four 1°,2°,3° and 4° carbon atoms is
- Amongest the following,the compound that can most readily get sulphonated is
- Which one of the following statements regarding photochemical smog is not correct
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The anion, (Si₆O₁₈)¹²⁻ is present in
- The amount of electricity requried to deposit 0.9 g of aluminium, when the electrode
- The compound which contains all the four 1°,2°,3° and 4° carbon atoms is
- Amongest the following,the compound that can most readily get sulphonated is
- Which one of the following statements regarding photochemical smog is not correct
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply