| ⇦ |
| ⇨ |
The mean free path of electrons in a metal is 4 x 10⁻⁸ m. The electric field which can give on an average 2 eV energy to an electron in the metal will be in units of V/m
Options
(a) 5 x 10⁻¹¹
(b) 8 x 10⁻¹¹
(c) 5 x 10⁷
(d) 8 x 10⁷
Correct Answer:
5 x 10⁷
Explanation:
E = V / d = 2 / 4 x 10⁻⁸
0.5 x 10⁸ = 5 x 10⁷ Vm⁻¹
Related Questions: - Dimensional formula of magnetic field in terms of mass M, length L
- The transition from the state 3 n = 3 to n = 1 in a hydrogen like atom results
- A solid cylinder of mass M and radius R rolls without slipping down and inclined plane
- If a small sphere is let fall vertically in a large quantity of still liquid of density
- In the Young’s double slit experiment, a point P on the central bright fringe
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Dimensional formula of magnetic field in terms of mass M, length L
- The transition from the state 3 n = 3 to n = 1 in a hydrogen like atom results
- A solid cylinder of mass M and radius R rolls without slipping down and inclined plane
- If a small sphere is let fall vertically in a large quantity of still liquid of density
- In the Young’s double slit experiment, a point P on the central bright fringe
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply