| ⇦ |
| ⇨ |
The acceleration of an electron in an electric field of magnitude 50 V/cm, if e/m value of the electron is 1.76×10¹¹ C/kg will be
Options
(a) 8.8×10¹⁴ m/sec²
(b) 3×10¹³ m/sec²
(c) 5.4×10¹² m/sec²
(d) Zero
Correct Answer:
8.8×10¹⁴ m/sec²
Explanation:
Acceleration = a = eE / m
⇒ a = 1.76 × 10¹¹ × 50 × 10 ¹²
⇒ a = 8.8 × 10 ¹⁴ m/ sec²
Related Questions: - A particle of mass m executes simple harmonic motion with amplitude
- The kirchoff’s first law (∑i=0) and second law (∑iR=∑E), where the symbols
- When a mass m is attached to a spring, it normally extends by 0.2 m.
- A road of width 20 m forms an arc of radius 15 m,its outer edge is 2m higher than
- The value of coefficient of volume expansion of glycerin is 5 x 10⁻⁴ k⁻¹.
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A particle of mass m executes simple harmonic motion with amplitude
- The kirchoff’s first law (∑i=0) and second law (∑iR=∑E), where the symbols
- When a mass m is attached to a spring, it normally extends by 0.2 m.
- A road of width 20 m forms an arc of radius 15 m,its outer edge is 2m higher than
- The value of coefficient of volume expansion of glycerin is 5 x 10⁻⁴ k⁻¹.
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

E=50v/cm
=5000v/m
e/m=1.76×10power-11
F=ma
F=qĒ
ma=qĒ
a= e/m×Ē
=1.76×10 power11 × 5000
=8.8×10 power 14 m/sec sq.