Which of the following transitions will have highest emission wavelength?

Which of the following transitions will have highest emission wavelength?

Options

(a) n=2 to n=1
(b) n=1 to n=2
(c) n=2 to n=5
(d) n=5 to n=2

Correct Answer:

n=5 to n=2

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The magnifying power of a convex lens of focal length 10 cm, when the image
  2. A spherical drop of capacitance 1μF is broken into eight drops of equal radius.
  3. The additional energy that should be given to an electron to reduce its de-Broglie
  4. If the magnetising field on a ferromagnetic material is increased, its permeability
  5. What is the dimension of impedance?