⇦ | ![]() | ⇨ |
Which has the maximum number of molecules among the following
Options
(a) 44 g CO₂
(b) 48 g O₃
(c) 8 g H₂
(d) 64 g SO₂
Correct Answer:
8 g H₂
Explanation:
Moles of CO₂ = 44/44 =1
Moles of O₃ = 48/48 =1
Moles of H₂ = 8/2 = 4
Moles of SO₂ = 64/64 =1
Related Questions:
- Urea reacts with nitrous acid to give
- The boiling point of glycerol is more than propanol because of
- The de-Broglie wavelength associated with a ball of mass 1kg having kinetic energy
- How many grams of dibasic acid (mol.wt.200) should be present in 100 mL.
- Terfenadine is commonly used as a
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply