| ⇦ |
| ⇨ |
When an object is placed 40cm from a diverging lens, its virtual image is formed 20 cm from the lens. The focal length and power of lens are
Options
(a) F=-20 cm, P=-5 D
(b) F=-40 cm, P=-5 D
(c) F=-40 cm, P=-2.5 D
(d) F=-20 cm, P=-2.5 D
Correct Answer:
F=-40 cm, P=-2.5 D
Explanation:
We have, 1 / f = (1/v) – (1/u) ⇒ 1 / f = (1/-20) – (-1/40) = (-1 + 1) / 40 = 1 / 40
f = – 40 cm
Power of the lens, P = – (200 / 0.40) = – 2.5 D
Related Questions: - A siren emitting sound of frequency 800 Hz is going away from a static listener
- A plane electromagnetic wave of frequency 20 MHz travels through a space along
- A photosensitive metallic surface has work function, hν₀. If photons of energy
- Zenor diode is used for
- A car is moving in a circular horizontal track of radius 10.0 m with a constant speed
Topics: Ray Optics
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A siren emitting sound of frequency 800 Hz is going away from a static listener
- A plane electromagnetic wave of frequency 20 MHz travels through a space along
- A photosensitive metallic surface has work function, hν₀. If photons of energy
- Zenor diode is used for
- A car is moving in a circular horizontal track of radius 10.0 m with a constant speed
Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply